Dlaczego kuchenka gazowa brudzi garnki?

Kuchenki gazowo elektryczne nadal przeważają w naszych gospodarstwach domowych. Jednak nie są bezawaryjne. Spora część z nich brudzi garnki, czy to wina gazu, czy kuchenki? Sprawdźmy!

garnek
Źródło: pixabay.com

Znasz to? Siedzisz sobie spokojnie w kuchni, czekasz aż woda zagotuje się w czajniku, ale gaz zaczyna przerywać, z palników wydobywają się dziwne dźwięki, a czajnik znów jest brudny? Zastanawiasz się, czy to wina gazu, czy może raczej coś nie dobrego zaczyna się dziać z Twoją kuchenką?

Prawdopodobne przyczyny:

Źle położona dysza – sprawdź, czy jest dobrze położona, przekrzywiona może być przyczyną przerywania gazu i powstawania nierównego płomienia.

Brudna dysza – podczas gotowania nie raz coś wykipi, skapnie na dyszę. Podczas pracy palnika dysza ma bardzo dużą temperaturę i to co jest na jej powierzchni zaczyna się spalać, przez co powstający dym ze spalania brudzi garnki.

Zabrudzona miseczka podpalnikowa – to tam dostaje się najwięcej wody lub resztek jedzenia, jeśli coś nam wykipi. Czasami pomoże zwykłe wyczyszczenie miseczki podpalnikowej.

Zdeformowany palnik – wysoka temperatura może przyczynić się do zdeformowania palnika. Wtedy kuchenka zaczyna przerywać i dawać nierówny płomień. W sklepach możemy dokupić palniki do kuchenek gazowo elektrycznych. Trzeba tylko podać konkretny model i markę.

Jeżeli wykonanie wyżej wymienionych czynności oraz wymiana butli gazowej nie pomoże, to należy wezwać serwis np. Technikan.pl zajmujący się naprawami kuchenek gazowo-elektrycznych. Dają gwarancję na naprawę sprzętu AGD.

Nie lekceważmy usterek palników, ponieważ w tej sytuacji mogą stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Dodaj Komentarz