Jak obliczyć moc przyłączeniową?

Wyznaczenie zapotrzebowania na moc elektryczną jest bardzo ważną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, ponieważ ta wielkość służy do zaprojektowania przyłącza i musimy ją podać podczas składania wniosku.

Chcąc określić moc przyłączeniową, musimy zastanowić się jakie urządzenia elektryczne będą pracowały w naszym domu i jego otoczeniu. Oczywiście nie jesteśmy wstanie określić, dokładnie jak wiele i jaką moc urządzenia będą pobierały. Dlatego też składając wniosek, warto dodać jakiś zapas mocy. Pamiętajmy także, że prawdopodobnie nigdy nie dojdzie do sytuacji, kiedy wszystkie urządzenia będą pracowały w tym samym czasie.

Podczas wykonywania obliczeń nie zapominajmy o uwzględnieniu wszystkich dużych odbiorników energii, czy przede wszystkim urządzeń grzewczych- grzejników, podgrzewaczy wody, kuchenkach, piekarnikach. Prawdopodobnie jeszcze nie wybrałeś konkretnych urządzeń, dlatego też swoje obliczenia musisz oprzeć na orientacyjnych wartościach.

Kiedy w naszym domu będzie się znajdować w pełni nowoczesne ogrzewanie elektryczne, możemy przyjąć, że maksymalne zapotrzebowanie na moc będzie wynosić od 50 do 70 na mkw ogrzewanej powierzchni, np. do ogrzania domu o powierzchni 150 mkw potrzebna będzie moc rzędu 10 kw.

źródło: kamtraining4u.com

Grzałka pojemnościowego podgrzewacza wody ma moc zaledwie 1 kW, możemy znaleźć także takie, w których ich moc jest wielokrotnie większa tak, aby czas podgrzewania wody był krótszy, jednak w większości przypadków stosuje się grzałki o mocy 1,5- 2 kW. W przypadku grzałek podgrzewaczy wielopunktowych moc wynosi 18-30 kW. Natomiast moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej to mniej więcej 7 kW, natomiast piekarnika elektrycznego 3,5 kW.

Kolejne odbiorniki, które musimy uwzględnić to pralka (około 2 kW), zmywarka (około 1,5 kW), suszarka do włosów (1-2,3 kW), żelazko (1,2-24, kW), odkurzacz (1,2-2,7 kW, nowoczesne odkurzacze max 1,6 kW), czajnik elektryczny (0,5-3 kW), lodówki (do 0,2 kW).

Określenie tego, jaka ma być moc oświetlenia, jest dość trudne. Możemy ogólnie założyć, że na wszystkie urządzenia elektryczne oraz oświetlenia będzie potrzebna moc przyłączeniowa o wartości 10-12 kW.

źródło: techcrunch.com

Za minimalną moc przyłączenia, przy założeniu, że wszystkie urządzenia nie działają, w tym samym czasie uznajemy (dla domu o powierzchni nie większej niż 200 mkw)

  • 12 kW – z kuchenką gazową
  • 16 kW – z płytą indukcyjną
  • 25 kW – z płytą indukcyjną i elektrycznymi przepływowymi podgrzewaczami domu
  • 0,07 kW/ 0,11 kW (ogrzewanie akumulacyjne) – taką moc przewidujemy na ogrzewanie elektryczne

Dodaj Komentarz