Orzechy do zmywarki i do pralki

W XXI wieku bycie „Eko” jest dziś bardzo modne. Dlatego temu komu zależy na tym, aby wyeliminować, jak największe ilości środków chemicznych z własnego otoczenia powinien sięgnąć po orzechy piorące. Na pewno większość z nas już wie, że taki produkt istnieje, choć może nieliczni nie mieli z nim do czynienia. W tym artykule powiem, co to są orzechy piorące i jak je można wykorzystać, do czego.

Źródło: www.mountainroseherbs.com
Źródło: www.mountainroseherbs.com

Skąd pochodzą orzechy piorące?

Tak więc orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu i już od wieków są tam stosowane jako środek do prania, a także zmiękczania i oczyszczania wody. W łupinach orzechów znajduje się substancja zwana saponiną, to właśnie dzięki niej orzechy mają piorące właściwości. W kontakcie z wodą, wydzielają coś w rodzaju mydła i tworzą roztwór mydlany. Dlatego też orzechy piorące mają tak szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym i mogą z pewnością zastąpić tradycyjne chemiczne detergenty, ale czy przy tym są tak samo skuteczne?

Jak używać orzechów piorących w pralce?

Decydując się na pranie orzechami w pralce, najpierw wrzućmy 6 – 9 połówek łupin do bawełnianego woreczka. Taki woreczek powinien być dołączony do paczki z orzechami. Możemy również orzechy piorące wrzucić do bawełnianej skarpetki. Zwiążmy dokładnie, a później przy pomocy tłuczka do mięsa pokruszmy orzechy. To pozwoli zwiększyć wydzielanie sapomin. Woreczek lub skarpetę wrzućmy bezpośrednio do bębna pralki. Natomiast przy praniu ręcznym wrzućmy na 15 minut 3 – 6 łupin orzecha do gorącej wody i pierzmy, jak w przypadku użycia tradycyjnego detergentu.
Na pewno zaletą orzechów piorących jest to, że są bardzo ekonomicznymi i ekologicznymi środkami czystości. Otóż paczka 0,5 kg orzechów piorących kosztuje ok. 20 – 30 zł i wystarcza średnio na rok przy 2 – 3 praniach tygodniowo. Raz użyte orzechy można użyć ponownie, pod warunkiem, że pierzemy w temperaturze do 60 stopni. Nie wypłukują się wtedy wszystkie saponiny, więc orzechy nie tracą swoich właściwości piorących. Nadają się również do delikatnych tkanin i nie spierają kolorów. Można w nich prać w pełnym zakresie temperatur, czyli od 30 do 90 stopni. Poza tym takie orzechy nie uczulają, mają przy tym działania bakterio i grzybobójcze, są więc idealne dla alergików i w przypadku problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy AZS. Są w pełni biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych dla środowiska detergentów, więc wodę z prania można bez obaw użyć np. do podlania ogródka.
Źródło: pixabay.com

 Jak używać orzechów piorących w zmywarce?

Takie orzechy piorące możemy również wykorzystać do mycia naczyń w zmywarce. Wrzućmy w woreczku 5 – 6 pokruszonych łupin do zmywarki, tylko nie na grzałkę. Podobnie, jak w przypadku prania w pralce, jest to środek tańszy, niż tradycyjne detergenty do zmywarki i z pewnością bezpieczniejszy dla delikatnych naczyń. Niestety wody ze zmywania nie możemy wykorzystywać do podlewania kwiatów w ogrodzie, ponieważ nie powinniśmy zrezygnować ze środka odkamieniającego, takich jak sól. Orzeszki również i tu nie radzą sobie z silnymi zabrudzeniami, choć można temu spróbować zaradzić, stosując połowę zalecanej dawki detergentu.

Dodaj Komentarz